Cena zlata jde nahoru

Během minulých let to nebylo zrovna pravidlem. Vývoj posledních týdnů ale hovoří opravdu jasně – tržní cena zlata prudce roste a tento trend se asi vzhledem ke geopolitické situaci dnešních dnů jen tak nezastaví! Kdo by tohle byl čekal, když ještě před rokem akcie zlata den co den oslabovaly a koupil by ho jen skutečný odvážlivec?

Rok 2015 je pro blyštivý kov více než příznivý. Jen za leden jeho cena vyrostla o celých deset procent a atakovala hranici třinácti set dolarů za trojskou unci (a to nezávisle na tom, že dolar v posledních pár týdnech také v globálním měřítku posiluje). A ano, máte pravdu – za vším hledej politiku, totiž lépe řečeno ekonomické zvraty na pozadí současného politického dění.

vykup_zlata_445
Naposledy cena zlata prudce stoupala v době, kdy přišly vážné potíže celé eurozóny. Řecký krach a následná sanace zpuchřelé helénské ekonomiky miliardovými úvěry, to vše mělo za vedlejší účinek růst cen zlata. Totéž platí o dnešních událostech, situace na Ukrajině a na Blízkém východě je hodně nejistá a každým dnem se mění, křivka ceny ropy strmě klesá. Svět je rozdělen na dva tábory, vládne vzájemná nedůvěra. A to je pádný důvod k tomu, aby se investoři uchylovali ke komoditám, které nezklamou ani v době celosvětových válečných konfliktů.

Cenné kovy jsou samozřejmě v pomyslném žebříčku na prvním místě, i kdyby se jejich cena propadla o polovinu, jsou jistější než třeba cenné papíry. Zlato, stříbro, platina – tomuto trojlístku se prostě jen tak něco nevyrovná. Snad jen diamanty, ale to se bavíme o investicích v řádu desítek milionů dolarů, což může uskutečnit jen opravdu mizivé promile světové populace. Miniaturní valounek zlata zato může mít vzhledem k jeho ceně doma skoro každý…

Napsat komentář